Ravaber Ticari Direktörü Özge Sipahioğlu, Ravaber’in 120 bin ton taş yünü, 5 bin ton seramik yünü ve yeni devreye aldığı 25 bin tonluk cam yünü üretim hattıyla beraber toplamda 150 bin ton üretim kapasitesi ile sadece Türkiye’de değil, aynı zamanda bu coğrafyanın en büyük taş yünü üreticisi olduğunu söyledi.

Yalıtım sektörünün önde gelen firmalarından Ravaber, üretim ve ihracat alanlarında yaptığı yatırımlarla adından söz ettiriyor. Ravaber Ticari Direktörü Özge Sipahioğlu, Ravaber’in 120 bin ton taş yünü, 5 bin ton seramik yünü ve yeni devreye aldığı 25 bin tonluk cam yünü üretim hattıyla beraber toplamda 150 bin ton üretim kapasitesi ile sadece Türkiye’de değil, aynı zamanda bu coğrafyanın en büyük taş yünü üreticisi olduğunu söyledi.

Kayseri’de 25 bin ton kapasiteli cam yünü yatırımını tamamlayarak üretime başladıklarını ifade eden Sipahioğlu, HVAC, beyaz eşya, otomotiv, endüstriyel fırın başta olmak üzere yalıtım ihtiyacı duyulan birçok alana uygun ürünler ürettiklerini aktardı. Sipahioğlu, Ravaber’in taş yünü, cam yünü ve seramik yünü üreterek bütün mineral yünleri aynı çatı altında üreten dünyada ilk ve tek firma olduğunu vurguladı. Üretimin yüzde 40’ını başta Avrupa Birliği, Rusya, Ukrayna, Kuzey Afrika olmak üzere birçok ülkeye ihraç ettiklerini belirten Sipahioğlu, önümüzdeki dönemde hem gelişen bölgeler hem de gelişmekte olan ülkelere odaklanacaklarını söyledi. Grubun, birisi Macaristan’da diğeri ise Yunanistan’da olmak üzere iki ayrı yurt dışı yatırımı yaptığını anlatan Sipahioğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Macaristan’da 40 bin ton kapasiteli taş yünü yatırımı için özel devlet teşviki aldık. Toplamda 30 milyon euro yatırım bedeline sahip taş yünü tesisinin inşaat aşamaları tamamlandı makinaların sevkiyatları başladı. Önümüzdeki dönemde makine montajlarına başlayarak 2019 yılının sonunda bu tesissimizi hayata geçirmeyi planlıyoruz. Buna benzer Yunanistan’ın Katerini bölgesinde yıllık 15 bin ton kapasiteli taş yünü tesisimizde de makine montajlarımız devam ediyor. Burada da 2019 yılının ikinci çeyreğinde üretime başlama hedefimiz var. 2019 yılında tamamlanacak yatırımlarla beraber ikisi yurt dışında olmak üzere toplamda üç ayrı lokasyonda yıllık 200 bin tonun üzerinde mineral yün üreterek dünyada sektörün önemli bir oyuncusu haline gelmiş olacağız” dedi. Sipahioğlu, DÜNYA İnşaat Dergisi’nin sorularını şöyle yanıtladı:

– Ravago’nun kurumsal kimliği hakkında bilgi verir misiniz?

SİPAHİOĞLU: Ravago; 1961 yılında Belçika merkezli olarak kurulan, yaklaşık 40 ülkede 350’nin üzerinde faaliyet gösteren, yıllık cirosu 10 milyar euro olan, dünyada plastik ve yapı ürünleri üretim-satış-pazarlama faaliyetlerinde bulunan bir gruptur. Ravago Grubu’nun inşaat sektörüne ürün ve sistem çözümleri sunan iş kolu Ravago Yapı ve Bina Çözümleri, ülkemizde inşaat ve yalıtım sektöründe faaliyet gösteren Mardav Yalıtım AŞ, Stoper Yapı ve Yalıtım Sistemleri AŞ, Torouss İnşaat Elemanları AŞ ile beraber Ravaber Yapı Ürünleri Sanayi Ticaret AŞ firmalarının hissedarıdır. Ravago’nun “Bina ve Yapı Çözümleri” bölümünde Türkiye, Belçika, Ukrayna, Rusya ile birlikte Orta ve Doğu Avrupa’yı içeren 17 ayrı ülkede 55 şirketi bulunmaktadır.

– Yıllık üretim kapasiteniz nedir?

SİPAHİOĞLU: 56 bin metrekaresi kapalı, toplam 80 bin metrekare alan üzerine ileri teknoloji ekipman yatırımları ile konumlanmış olan Ravaber, 2008 yılında 20 bin ton taş yünü kapasitesi ile girdiği sektörde bugün itibari ile 120 bin ton taş yünü kapasitesi, 5 bin ton seramik yünü kapasitesi ve yeni devreye aldığı 25 bin tonluk cam yünü üretim hattıyla beraber toplamda 150 bin ton üretim kapasitesi ile sadece Türkiye’de değil, aynı zamanda da bu coğrafyanın en büyük taş yünü üreticisidir. Bunun yanı sıra hem taş yünü hem cam yünü hem de seramik yünü üreterek bütün mineral yünleri aynı çatı altında üreten dünyada ilk ve tek firma olmanın da haklı gururunu yaşıyoruz. 2008 yılında Kayseri’de başladığı marka serüvenini 2013 yılında bir dünya markası olan Ravago ortaklığı ile pekiştirmiş ve kısa bir sürede ürün, hizmet kalitesi ve güçlü marka imajıyla sektörde lider konuma yükselerek rakiplerini geride bırakmıştır. Çeşitli ebat ve yoğunluklarda mineral taş yünü üreten Ravaber; geniş ürün yelpazesi ile yılda 22 milyon metrekare alanın ısı yalıtımı, ses yalıtımı ve yangın güvenliğinde mineral taş yünü ihtiyacını karşılamaktadır. Ravaber’de 300 mavi yakalı çalışmaktadır. Tesisimizin çatısını komple güneş enerji sistemi ile 2015 yılında kurmuş durumdayız. Buradan ürettiğimiz enerji ile hem ısınma hem de elektrik ihtiyacımızı karşılıyoruz.

– 2019 yılıyla ilgili hedefleriniz neler?

SİPAHİOĞLU: Ravaber son olarak 25 bin ton kapasiteli cam yünü yatırımını tamamlayarak üretime başladı. Özellikle teknik ve endüstriyel yalıtım alanında ürünler üretme kabiliyetine sahip yeni cam yünü üretim hattında HVAC, beyaz eşya, otomotiv, endüstriyel fırın başta olmak üzere yalıtım ihtiyacı duyulan birçok alana uygun ürünler üretilmektedir. Sadece talep edilen kalınlık ve yoğunluğun yanı sıra istenilen şekillerde imalat yapılarak beyaz eşya ya da otomotiv üreticisinin hazır olarak kullanacağı yere uygun özel kalıplı ürünler üretilmektedir. Bunun yanı sıra endüstriyel tesislerde veya inşaat sektöründe tesisat yalıtımı amacı ile ihtiyaç duyulan çap ve kalınlıklarda boru cam yünü üretimi de yapılabilmektedir. Toplam yatırım bedeli 17 milyon euro olan cam yünü tesisi, Ravaber firmasının Kayseri de bulunun ana üretim tesislerinin içerisinde yer almaktadır. Son zamanlarda yapılan seramik yünü ve cam yünü yatırımları ile beraber firma, sadece inşaat sektörünün ihtiyacı olan yalıtım malzemelerinin yanı sıra, teknik ve endüstriyel alanlarda ihtiyaç duyulan yalıtım malzemeleri de üretmeye yoğunlaşmıştır. Ravaber’in Türkiye’deki toplam cirosu 10 milyar TL. 2019 yılında yeni yatırımlarla ciromuzu önemli ölçüde artıracağız. Markanın kurulduğu günden itibaren DNA’sında büyümek var. İthal ettiğimiz bir ürünü azaltan bir ürün üretiyoruz. Faydamız iki taraflıdır. Burada kapasite artışına paralel olarak istihdamı artırırken, ithalatı azaltarak cari açığın kapatılmasına yardımcı oluyoruz.

– İhracat faaliyetlerinizden bahsedebilir misiniz? Yeni hedef pazarlar var mı?

SİPAHİOĞLU: Üretimimizin yüzde 40’ını başta Avrupa Birliği, Rusya, Ukrayna, Kuzey Afrika olmak üzere birçok ülkeye ihraç ediyoruz. Önümüzdeki dönemde hem gelişen bölgeler hem de gelişmekte olan ülkelere odaklanacağız. Grubumuz, birisi Macaristan’da diğeri ise Yunanistan’da olmak üzere iki ayrı yurt dışı yatırımı yapmaktadır. Macaristan’da 40 bin ton kapasiteli taş yünü yatırımı için özel devlet teşviki aldık. Toplamda 30 milyon euro yatırım bedeline sahip taş yünü tesisinin inşaat aşamaları tamamlandı makinaların sevkiyatları başladı. Önümüzdeki dönemde makine montajlarına başlayarak, 2019 yılının sonunda bu tesisimizi hayata geçirmeyi planlıyoruz. Buna benzer Yunanistan’ın Katerini bölgesinde yıllık 15 bin ton kapasiteli taş yünü tesisimizde de makine montajlarımız devam ediyor. Burada da 2019 yılının ikinci çeyreğinde üretime başlama hedefimiz var. 2019 yılında tamamlanacak yatırımlarla beraber ikisi yurt dışında olmak üzere toplamda üç ayrı lokasyonda yıllık 200 bin tonun üzerinde mineral yün üreterek dünyada sektörün önemli bir oyuncusu haline gelmiş olacağız.

– Yalıtım sektörünün durumunu değerlendirir misiniz?

SİPAHİOĞLU: Yeni gayrimenkul projesi sayında azalma yaşanmaktadır. Rekabetin çok yüksek olduğu yalıtım pazarı daraldı. Finansal anlamda sıkıntı yaşayan çok sayıda firma var. Bu da fiyatlara olumsuz yansıyor. Fiyat artışına da gidemiyorsunuz. Bunu aşmanın en kolay yolu üreticilerin yurt içinde kaliteden ödün vermeden çizgisini koruyarak, ürününü optimum bir şekilde tüketiciye ve müteahhide sağlamasından geçiyor. Bunun sonrasında sizi baskılayan ve fiyat indirimi yapmanız gereken yerler varsa dünya çok büyük. Başka taraflara bakılarak bu olumsuz tablodan kurtulmak mümkün. Ravaber markası global bir markadır. Ravago’nun desteği ve gücü ile dünyanın her yerine ürünlerimizi satıyoruz. Enerjiyi tüketmeye devam ettiğimiz sürece taş yünü, seramik yünü ve cam yünü ürünlerine olan talep hiç azalmaz. Çünkü tasarruflu tüketmek zorundasınız. Bu ürünler; harcanan enerji tüketimin azalmasına yardımcı oluyor ve çevreyi koruyor. Hükümetin, bu ürünü kullanacakların önünü açacağı bazı teşvikleri hayata geçirmesi gerektiği düşünüyorum.

– Ülkemizdeki yalıtım kalınlıkları hakkında bilgi verir misiniz?

SİPAHİOĞLU: Yalıtım levhası kalınlığı Türkiye’de bölgelere göre değişiklik göstermektedir. Ortalama 4-5 santimetre olarak uygulandığını görmekteyiz. Avrupa ülkelerinde bu değer ise 15-20 santimetre kalınlığına kadar çıkabiliyor. Isı yalıtımı konusunda Avrupa ülkelerinin çok gerisindeyiz. Mantolamada 5 santimetre ile yaptığınız yalıtımı 8 ya da 10 santimetre ile yaptığınız zaman birim fiyatlarındaki artış sadece yüzde 10 mertebelerinde. Fakat sağladığı katkı çok büyük. Yatırım birinde kendini beş yılda öderken, kalınlığın artırılması halinde 2,5 yıl içinde kendini amorti edecektir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir